Tło

Prawo jazdy krok po kroku

Prawo jazdy to pierwszy krok do samodzielności i dorosłego świata. Jednak aby móc przystąpić do egzaminu, zdać go i rozpocząć przygodę za kierownicą, konieczne jest wykonanie kilku niezbędnych kroków. Jednym z nich jest oczywiście ukończenie kursu na prawo jazdy, jednak to nie wszystko co musisz zrobić, aby cieszyć się własnym dokumentem uprawniającym do kierowania. Jak wygląda cały proces krok po kroku, gdzie się udać aby rozpocząć kurs?

Zanim zaczniesz kurs na prawo jazdy

Jeszcze do niedawna było tak, że wystarczyło pójść do wybranej szkoły nauki jazdy, zapisać się na kurs, a wszystkie formalności były załatwione w trakcie jego trwania. Obecnie cały proces wygląda nieco inaczej. Przyszli kursanci muszą uzyskać najpierw PKK czyli Profil Kandydata na Kierowcę, który wydawany jest w Wydziale Komunikacji w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy. Jednak do uzyskania takiego zaświadczenia nie wystarczy jedynie dokument tożsamości.

Pierwszym krokiem powinno być udanie się do lekarza orzecznika, który wyda zaświadczenie o Twoim stanie zdrowia i oceni Twoją zdolność do kierowania pojazdem. Jeśli posiadasz stałą istotną dolegliwość np. wadę wzroku, to na badanie powinieneś zabrać ze sobą aktualne wyniki badań. Po uzyskaniu tego oświadczenia musisz zgromadzić jeszcze:

  • aktualną fotografię w rozmiarze 3,5 x 4,5 cm
  • wniosek
  • jeśli nie masz ukończonych 18 lat - pisemną zgodę opiekuna lub rodzica

Dopiero z tym kompletem dokumentów możesz udać się do urzędu, w celu otrzymania PKK.

Kurs na prawo jazdy

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem PKK, to możesz spokojnie wybrać się do wybranej szkoły nauki jazdy w celu odbycia szkolenia przygotowującego do egzaminu państwowego. Możesz zgłosić się na samą praktykę lub wybrać całościowe szkolenie, które obejmuje 30 godzin lekcyjnych teorii oraz 30 godzin zegarowych praktyki. Niezależnie od tego na co się zdecydujesz, musisz pamiętać, że przed uzyskaniem zaświadczenia o ukończeniu nauki, które jest niezbędne do zapisania się na egzamin państwowy, czeka Cię egzamin wewnętrzny. Jest to nic innego, jak próbna wersja egzaminu państwowego, a więc składa się z części teoretycznej czyli testu przeprowadzanego na komputerze i części praktycznej, która składa się z zadań realizowanych na placu manewrowym i jazdy po mieście.

Oczywiście jeśli po odbyciu godzin z pakietu kursu wciąż nie czujesz się pewnie, możesz dokupić kolejne godziny w ramach tak zwanych jazd doszkalających. Z takiej możliwości kursanci często korzystają także tuż przed egzaminem, aby przypomnieć sobie wszystko “na świeżo”.

Egzamin państwowy - ostatnia prosta do uzyskania prawa jazdy

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu wewnętrznego możesz zapisać się na egzamin państwowy, który odbywa się w ośrodku egzaminacyjnym. Na egzamin możesz zapisać się osobiście lub online na stronie: www.info-car.pl.