Tło

Pierwsza jazda samochodem - jak się przygotować?

Zdobycie prawa jazdy to ogromne osiągnięcie, które otwiera przed tobą zupełnie nowe możliwości. Jednak samodzielna jazda bez doświadczonego instruktora u boku, który w razie czego może przejąć kontrolę, to nie to samo i trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Sama zmiana samochodu z tego dostępnego podczaskursu na naukę jazdy na ten, który masz do dyspozycji może budzić w świeżo upieczonym kierowcy pewien lęk. W tym artykule podpowiem ci, jak zminimalizować stres i zwiększyć pewność siebie w trakcie pierwszych przejażdżek.

Zapoznaj się ze swoim samochodem

To, że kluczowe elementy niezbędne do prowadzenia samochodu takie jak sprzęgło, gaz, hamulec czy kierownica są na tym samym miejscu, to nie podlega wątpliwościom. Jednak nie wszystko musi być identycznie jak w samochodzie, na którym do tej pory szlifowałeś swoje umiejętności. Czasem różnice są dość znaczące i dotyczą na przykład zmiany biegów. Dla kierowcy, który nie posiada zbyt dużego doświadczenia taka na pozór niewielka zmiana może okazać się dość problematyczna, szczególnie w ścisłym centrum podczas dużego ruchu. Dlatego jeśli planujesz trasę nowym pojazdem, zapoznaj się z nim na spokojnie, sprawdź czy potrafisz opanować najważniejsze elementy “na sucho” i dopiero wtedy przystąp do jazdy. Co warto sprawdzić poza gałką do zmiany biegów? Sprawdź gdzie znajduje się włącznik wycieraczek, czy światła włączą się automatycznie oraz jak włączyć długie światła.

Przygotuj się mentalnie

Pierwsza jazda samochodem to chwila, która może wywołać u każdego z nas nutkę stresu i zdenerwowania. To zrozumiałe - nowa sytuacja, niezbyt duże umiejętności i niemożliwe do przewidzenia zachowania innych uczestników ruchu drogowego, mogą powodować stres. Jednak nie pozwól, aby to Cię przytłoczyło. Daj sobie czas na przeżywanie tych emocji, jednocześnie podejmij działania, które pomogą Ci przezwyciężyć stres.

Jeśli to możliwe, na pierwszą podróż nie wybieraj się sam, a poproś o towarzystwo doświadczonego kierowcy. Wybierając pasażera weź pod uwagę nie tylko jego staż jako kierowcy, ale także to czy czujesz się z nim swobodnie. Powinna być to osoba, którą dobrze znasz i wiesz jak zareaguje w potencjalnie stresującej sytuacji. Osoba jadąca obok ma być dla Ciebie wsparciem, a nie dodatkowym źródłem stresu.

Pamiętaj, że nic nie buduje pewności siebie tak skutecznie, jak praktyka. Im więcej będziesz ćwiczyć i spędzać czasu za kierownicą, tym bardziej poczujesz się pewnie na drodze. Jeśli samodzielna wyprawa samochodem Cię przeraża, rozważ możliwość wykupienia dodatkowego kursu doszkalającego lub szkolenia, które pomoże Ci radzić sobie w trudnych sytuacjach na drodze. Zawsze lepiej przeżyć takie ekstremalne sytuacje czy poradzić sobie z elementami, w których nie do końca czujesz się pewnie, w kontrolowanych warunkach.