Tło

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Ukończenie z wynikiem pozytywnym egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy kat. B uprawnia kierowcę do prowadzenia samochodu osobowego, jak również pojazdów niższych kategorii (kategorii AM i kategorii B1). Co zrobić, żeby zdać egzamin na prawo jazdy?

Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania prawa jazdy kat. B jest ukończenie szkolenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na kurs składa się:

  • 30 godzin przygotowania teoretycznego (tzw. miniwykłady)
  • 30 godzin przygotowania praktycznego (jazda na placu manewrowym, jazda z instruktorem w ruchu miejskim, wykonywanie określonych manewrów).

Na rynku funkcjonuje wiele Szkół Jazdy oferujących szkolenie na kategorię B. Ze względu na obowiązujące przepisy każdy kurs składa się z takiej samej liczby godzin teorii i praktyki, nie każdy jednak jest w stanie tak samo dobrze przygotować nas do egzaminu państwowego. Dlaczego?

Różnice w kursach na prawo jazdy

Skuteczny kurs prawa jazdy to szkolenie, w ramach którego przyszły kierowca nie tylko przygotowuje się do egzaminu państwowego, ale przede wszystkim uczy się zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i kultury jazdy. Wybierając dobrą szkołę jazdy możemy liczyć na bardzo dobre przygotowanie do egzaminu oraz samodzielnego prowadzenia pojazdu. Dlatego zapisując się na kurs warto zwrócić uwagę na:

  • opinie innych kursantów o szkole,
  • przygotowanie instruktorów do pracy z kursantem,
  • możliwość skorzystania z jazd dodatkowych,
  • zakres godzin, w ramach których realizowane jest szkolenie praktyczne.

W dobrej szkole jazdy instruktorzy starają się w taki sposób zaplanować jazdy, aby kursant miał możliwość uczestniczyć w ruchu drogowym w różnych porach dnia i nocy, także po zmroku. W miarę możliwość warto również zaplanować jazdy w różnych warunkach pogodowych – szczególnie jesienią mamy możliwość odbywania jazd podczas suchych słonecznych dni, jak i dni deszczowych. To bardzo ważne, aby uczyć się jazdy w różnych warunkach atmosferycznych i o rożnych porach dnia, kiedy natężenie ruchu na drodze jest mniejsze i większe. Nie mamy bowiem wpływu na to, jaka pogoda będzie w dniu naszego egzaminu. Nie możemy również przewidzieć jakie będzie natężenie ruchu w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka egzaminacyjnego podczas jazdy egzaminacyjnej.