Tło

Jak wygląda kurs prawa jazdy?

Kurs na prawo jazdy otworzy wiele możliwości i pozwoli na wyższy komfort życia. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego i praktycznego, można podejść już do właściwego egzaminu państwowego, który po pozytywnym wyniku da możliwość samodzielnego poruszania się po drogach. Zastanawiacie się jak wygląda kurs prawa jazdy? Kto może się zapisać? I jak wygląda egzamin teoretyczny i praktyczny? W tym artykule przedstawimy odpowiedzi na powyższe pytania.

Zacznijmy od początku: Jak wygląda kurs prawa jazdy?

Cały kurs prawa jazdy składa się z dwóch etapów: teoretycznego i praktycznego. Aby przejść do etapu praktycznego, należy pozytywnie przejść pierwszy etap – teoretyczny. Podczas zajęć teoretycznych kursant otrzymuje materiały szkoleniowe na podstawie których przeprowadzane jest szkolenie i ostatecznie egzamin. Część teoretyczna trwa ok. 30 godzin lekcyjnych, w skład których wchodzą ćwiczenia, pierwsza pomoc i poznanie zasad kierowania pojazdem. Na koniec tego etapu przeprowadzony zostaje egzamin wewnętrzny.

Etap praktyczny wydawać może się dla wielu kursantów bardziej stresujący, ponieważ zaczynamy wówczas jazdę samochodem. Szkolenie trwa 30 h i odbywa się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który nauczy nas nie tylko poruszania się po drodze, ale także: stawania i ruszania na wzniesieniu, poruszania się po łuku samochodem, parkowania równoległego i prostopadłego.

Kto może się zapisać na kurs prawa jazdy?

Decyzję o podejściu do kursu prawa jazdy można podjąć 3 miesiące przed wymaganym wiekiem dla danej kategorii. Po pozytywnym przejściu badań lekarskich, można się od razu zapisać na kurs prawa jazdy.

Jak wygląda egzamin teoretyczny i praktyczny?

Ukończenie kursu na prawo jazdy daje możliwość podejścia do egzaminu państwowego, który składa się z teorii i praktyki. Po zapisaniu się na egzamin i wyznaczeniu daty, pozostaje Nam odpowiednie teoretyczne przygotowanie się do egzaminu.

Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań, na które musimy odpowiedzieć w czasie maksymalnie 25 minut. Po zdaniu części teoretycznej rozpoczyna się część praktyczna. Na placu manewrowym odpowiadamy na pytania egzaminatora, a następnie przejeżdżamy łuk i wjeżdżamy na wzniesienie. Jeśli zaliczymy wszystkie zadania, wraz z egzaminatorem wyjeżdżamy na drogę, gdzie weryfikowane są nasze umiejętności poruszania po drogach.