Tło

Czy trzeba wozić prawo jazdy ze sobą?

Od 2018 roku nie musimy już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i dokumentu ubezpieczenia. W krótce będziemy mogli wyjąć z portfela kolejny dokument. Tym razem jest to prawo jazdy. Kto może zrezygnować z posiadania przy sobie fizycznego dokumentu? Od kiedy możemy polegać na naszym elektronicznym prawie jazdy? Czy każdy może wyrobić sobie e-prawo jazdy?

Zmiany w przepisach, dzięki którym będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu

Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym mają zostać wprowadzone dzięki inicjatywnie ministra cyfryzacji oraz jego współpracy z ministerstwem infrastruktury. Czego będą dotyczyły? Nowelizacja ustawy zakłada, że od 5 grudnia 2020 roku będziemy mogli zrezygnować z posiadania przy sobie fizycznego prawa jazdy, o ile wcześniej zdecydujemy się na wyrobienie dokumentu cyfrowego umieszczonego w aplikacji mobilnej mObywatel. Aplikacja mObywatel korzysta z tzw. Profilu zaufanego na rządowym portalu gov.pl, a korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne. W aplikacji obok cyfrowego prawa jazdy najdziemy również eDowód rejestracyjny oraz informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu OC, a więc komplet dokumentów, za brak których dotychczas groził nam mandat – w najgorszym wypadku mogło to być nawet 150 złotych (dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC i prawo jazdy – za brak każdego z dokumentów policjant mógł wystawić mandat w wysokości 50 złotych).

Czy w takim razie muszę wozić prawo jazdy, jeśli nie zdecyduję się na wyrobienie wersji elektronicznej?

Jeśli rękami i nogami wzbraniamy się przed korzystaniem z aplikacji mObywatel tradycyjne prawo jazdy zawsze powinniśmy mieć przy sobie. Oczywiście, teoretycznie policjant podczas kontroli ma pełen dostęp do informacji zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (także tych potwierdzających nasze uprawnienia do kierowania pojazdu), jednak zmiana ustawy jasno określa, że zwolnieni z obowiązku posiadania prawa jazdy w formie fizycznej będą tylko kierowcy posiadający wersję elektroniczną dokumentu.